A magyar műholdak atyja, dr. Gschwindt András

Dr. Gschwindt András 1989-től 2011-ig látta el az Egyesület alelnöki tisztségét, jelenleg is a tanácsadó testület tagja. Idén RSOE érdemérem aranyfokozatában részesült, a hosszú, lelkiismeretes és segítő munkájáért, melyet a pandémiás helyzet enyhülése okán személyesen a napokban vehetett át.

A mezőberényi származású, a Budapesti Műszaki Egyetem adjunktusa idén ünnepelte 80. születésnapját is. Fiatal kora óta érdeklődött a rádió és űrtechnológia iránt. A Műegyetem Űrkutató Csoportja 1970-ben alakult meg, amelynek vezetője lett. Az évek alatt számos, általuk fejlesztett eszköz és berendezés került fel több műholdra, űrállomásra, ezek mind, a magyar űrkutatásnak is kiemelkedő sikert hoztak. Jelenleg a Műegyetemi Rádió Club titkára, a BME Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszék docense.

Nagy álma, hogy megalkossák Magyarország első műholdját, a 2012. februári kilövéssel valóra is vált, az eszköz neve Masat-1 volt. Az évek során további kettő működőképes űreszközt hoztak létre és lőttek ki, melyek nevei SMOG-P (2019.), ez egyben a világ első, működőképes 1-PocketQubeja, és SMOG-1 (2021.). A SMOG műholdak célja az emberre egyébként ártalmatlan RF-szmog mérése. Ennek eredményeként a világon először a BME honlapján vált elérhetővé egy erre vonatkozó globális térkép. Az Egyesület a programok támogatásához hozzájárult.

Ezúton is kívánunk további sok sikert és egészséget!

Ekkor frissült: szeptember 13, 2022