Elindult a viharjelzés

Április 1-jén a szokásoknak megfelelően kezdetét veszi a viharjelzési szezon. Magyarországon a viharjelzőrendszert a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság működteti, a jelzés kiadásáért pedig az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) Siófoki Viharjelző Obszervatóriuma felel.

A viharjelzés nagyobb tavainkon, így a Balatonon, a Velencei-, a Tisza- és a Fertő tavon működik. A Balaton Közép-Európa legnagyobb állóvize, így idegenforgalmi szempontból és méretéből adódóan is kiemelt jelentőséggel bír.

Az elmúlt évek fejlesztései nyomán megvalósult tóközepi jelzők az idei évtől még hatékonyabban és üzembiztosabban működhetnek, hiszen most már speciális stégek, úgynevezett platformok biztosítják ezek elhelyezését. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság projektje keretében megvalósult és kiépített platformoknak köszönhetően javult a jelzők energiaellátása, nagyobb napelemek és bővített akkumulátor-kapacitás működtethető, így hosszabb napfénymentes időszakban is képesek megfelelően működni.

A bővítések és a tóközepi jelzők elhelyezésének eredményeként jelenleg a tó felszínéről vagy partjairól minden esetben legalább három jelző észlelhető.

A lakosság nemcsak a tóparton, hanem elektronikus módon is tájékozódhat a viharjelzés aktuális állapotáról. Az mind a négy vízterület esetében figyelemmel követhető a BM OKF (www.katasztrofavedelem.hu), az OMSZ (www.met.hu), valamint az RSOE (www.rsoe.hu) honlapján.

A honlapok mellett érdemes használni az iOS és Android platformra is letölthető ingyenes TAVIHAR alkalmazást, amely automatikus üzenetekben értesíti az állampolgárokat a kiválasztott vízterületet érintő, a viharjelzés állapotában beállt változásokról, így a viharjelzési fokozat kiadásáról vagy annak visszavonásáról.

Forrás: BM OKF

Ekkor frissült: szeptember 13, 2022