A többször módosított 46/2001. (XII. 27) BM rendelet alapján a Balatonon, a Velencei-tavon, a Tisza-tavon és a Fertő tavon minden év április elsejétől október harmincegyedikéig vihar-előrejelző és viharjelző szolgálat működik.
A viharjelzés figyelemmel kísérése saját és családunk biztonsága szempontjából fontos, legyen szó nyaralásról- pihenésről, szabadidős tevékenységről vagy csónakázásról. A Balaton és nagyobb tavaink általában saját meteorológiai ökoszisztémával rendelkeznek, melyek eltérők és az általunk megszokotthoz képest másként zajlanak le. Elsőként a Balatonon 1934. július 8-án kezdődött a viharjelzés, amikor Hille Alfréd repülő ezredes, meteorológus kezdeményezésére kormányzati döntés alapján elindult. A kezdetben 15 riasztó állomásból álló rendszer ágyúkkal és árbocra felhúzható piros színű jelző kosarakkal jelezte a vihar közeledtét, ma már több mint 50 állomás jelzi a vihar közeledtét. A Balatonon korszerű és modern LED technológiát használó villanóegységek, míg a Tisza-tavon forgólámpás lámpatesteket használunk a hatékony jelzés érdekében.
(percenként 45 sárga színű felvillanás) estén az alábbiakra kell figyelni:
(percenként 90 sárga színű felvillanás) estén az alábbiakra kell figyelni:
A Balatrönk egy közösségi rádiórendszer, amelyet a Balatoni Információs és Segélyhívó Rendszer (BISR) részeként hoztak létre a vízen tartózkodók biztonságának növelése érdekében. Az RSOE (Rádiós Segélyhívó és Infokommunikációs Országos Egyesület) fejlesztette ki, és 1998-1999-ben kezdték el telepíteni, a dunai rendszer mintájára. A rendszer elsősorban a vízimentés, a vízirendészet és a közösségi kommunikáció támogatására szolgál. Több bázisállomásból áll, amelyek dedikált készülékekkel érhetők el. Ezen felhasználói kör számára nyújt lehetőséget csoportkommunikációra, egyéni hívásokra, segélyhívásokra, valamint forgalmi és időjárási információk továbbítására. A Balatonon zajló rendezvények, például vitorlásversenyek és tóátúszások során is fontos szerepet játszik a Balatrönk.
A Balatrönk rendszer szorosan kapcsolódik a Balaton körüli viharjelzésekhez, mivel ez a rendszer biztosítja a kommunikációt a vízimentők, a vízirendészet és más kapcsolódó szervezetek között. Amikor változik a viharjelzés, az érintett strandok vízimentői, valamint a hajósok értesítést kapnak a Balatrönk rendszeren keresztül. Ez lehetővé teszi a gyors és hatékony reagálást a vészhelyzetekre, például ha valaki a vízben veszélybe kerül a hirtelen jött vihar miatt.
A cél a vízen tartózkodók, a fürdőzők és hajósok, biztonságának növelését, valamint egy közösségi, az önkormányzatok és más együttműködők kommunikációs igényeit is kielégítő információs rendszer kialakítása volt.
A BISR alapvetően kettő - egy nautikai információs és segélyhívó, valamint egy közösségi célú - elemből épült fel és működik jelenleg is.
A segélyhívó rendszerrel egyidőben indult meg a BalaTrönk nevű közösségi rádiórendszer fejlesztése is. Az erőforráshatékony, trönkölt üzemű, két bázisállomásból álló rendszer kiépítése révén egy olyan rendszer állt fel a Balaton régióban, mely egyben tudott kiszolgálni különböző hírközlési igényeket:
Fontos tudni, hogy a rendszer-, illetve egyes szolgáltatásai csak és kizárólag az üzemeltető által a rendszerben adminisztrált (szigorú autentikáción átesett) készülékekkel vehető igénybe.
A szolgáltatási hierarchiában minden egyes felhasználó részére a fejlesztés befejezését követően a következő szolgáltatások fognak rendelkezésre állni:
Egyedi megállapodással igénybe vehető szolgáltatások: